Retiazky
Hľadáte dokonalý šperk, ktorý by ste mohli nosiť denne? Šperk, ktorý môže byť nenápadný a výrazný zároveň? Šperk, ktorý nemusíte neustále zo seba skladať, pretože by sa mohol poškodiť? A čo tak retiazka? Štýlový módny doplnok, ktorý samostatne vypadá nenápadne a decentne a len čo naň zavesíte prívesok, dokážete okoliu vyraziť dych. Pozrite si našu ponuku a vyberte si ideálnu retiazku pre sebaalebo niekoho potešte darčekom v podobe retiazky s príveskom.
Ako retiazky vznikli?
V minulosti slúžili šperky hlavne ako ochranné amulety, ktorým sa pripisovala magická moc. Ženy nosievali retiazky s príveskom, ktoré mali pre nich nesmiernu hodnotu. Mnohokrát to boli medailóny, v ktorých ukrývali fotografiu svojho milého či pramienok vlasov.
Medzi prvé materiály, z ktorých sa prívesky, retiazky či iné šperky vyrábali, patrili hlavne hlinené korálky, kosti a zuby zvierat, mušle a rôzne kamienky. Až neskôr sa začali používať aj drahé kovy. Takéto šperky si však mohli dovoliť len kráľovské rodiny, šľachta a zámožní ľudia. Svoj skutočný rozmach zažili šperky, obzvlášť tie zdobené, v období renesancie. Umelá výroba drahých perál či kameňov sa dostala do popredia v dvadsiatom storočí. Práve v tomto čase vznikajú aj prvé šperky z materiálu ako je wolfram či chirurgická oceľ.
Retiazky s príveskom – príťažlivé ozdoby ženského krku
Výber vhodného šperku niekedy skutočne nie je jednoduchý. Dámske retiazky však patria medzi tie druhy šperkov, ktoré sú univerzálne a ideálne na akúkoľvek príležitosť. Môžu sa nosiť každý deň a rovnako krásne pasujú mladej slečne i pravej dáme. A preto je celkom logické, že ak jednu perfektnú retiazku raz nájdeme, väčšinou ju už z krku ani neskladáme. Či už ide o samostatné dámske retiazky alebo o retiazky s príveskom, každej žene dodajú osobitý štýl, rafinovanosť a dokonale podtrhnú ženskú krásu.
Viete si vybrať správny materiál retiazky?
Ak neviete, ako začať s výberom tej správnej štýlovej retiazky, skúste najskôr začať s materiálom. Konkrétne teda s výberom vhodného kovu, nie všetky vám totiž musia vyhovovať. A teraz nehovoríme o vzhľade, i keď aj ten je dôležitý. V tomto prípade chceme skôr poukázať na vlastnosti kovov pri styku s vašou pokožkou.
Mnohé totiž môžu do pokožky vypúšťať škodlivé látky, ktoré pokožku dráždia a môžu tak vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Ide hlavne o zliatiny kovov, ako je chróm, nikel, hliník a kobalt, z ktorých sa často vyrába bižutéria. Preto je nutné dávať si takéto šperky pozor a vyberať si len tie, ktoré sú bez prímesí kovov spôsobujúcich alergické reakcie.
Medzi takéto materiály patrí čoraz obľúbenejšia chirurgická oceľ. Z nej sa vyrábajú aj dámske štýlové retiazky, ktoré svojím vzhľadom často pripomínajú striebro. Retiazky z tohto materiálu sú rovnako krásne, nadčasové a moderné, ako tie zo zlata, platiny či iných oveľa drahších kovov. Šperky z chirurgickej ocele sú cenovo dostupné a navyše sú veľmi odolné. Ak si kúpite takúto retiazku, verte, že vám vydrží veľmi dlho a stále rovnako krásna. A prečo? Pretože chirurgická oceľ sa vyznačuje aj svojou farebnou stálosťou, t.j. chirurgická oceľ nekoroduje.
Vyberáme ideálnu dĺžku retiazky
Retiazky sa vyrábajú v pomerne veľkom rozpätí, čo sa týka ich dĺžky. Preto je veľmi nutné si vopred premyslieť, aká dlhá by vaša nová retiazka vlastne mala byť. Niekedy však nie je na škodu vlastniť niekoľko retiazok v rôznych dĺžkach, tie sa potom dajú využiť ako módny doplnok pre rôzne typy outfitov a príležitostí.
Dĺžka retiazky vždy záleží aj na type vašej postavy. To znamená, že ženy s kratším a silnejším krkom by si nemali vyberať príliš upnuté retiazky. Naopak dlhšie a voľnejšie retiazky opticky krk predĺžia. Dámy s bujnejším dekoltom by sa mali poobzerať po náhrdelníkoch, ktoré nebudú siahať do tejto oblasti, a teda nebudú na ňu príliš upozorňovať.
Štandardná dĺžka, v ktorej sa vyrába i drvivá väčšina samostatných retiazok či retiazok s príveskom, je 40 – 50 cm. Takto dlhé retiazky a retiazky s príveskom väčšinou končia niekde tesne pod krkom alebo v oblasti kľúčnych kostí.
Retiazky v rozmedzí 50 - 55 cm sa už radia medzi tie dlhšie, visiace na hrudi. Sú ideálne do outfitov s výraznejším výstrihom.
Pri dĺžke 60 – 65 cm začínajú už pomerne dlhé retiazky, ktoré padajú do oblasti pŕs.
Retiazky nad 70 cm sa už väčšinou nosia bez príveskov a perfektne ukážu v kombinácii s viacerými retiazkami podobnej dĺžky.
Masívne retiazky a retiazky s výrazným príveskom – áno alebo nie?
Ženy sa robustnejším retiazkam väčšinou oblúkom vyhýbajú a túto parketu skôr prenechávajú pánom. Avšak ani hrubšie retiazky či retiazky s výrazným príveskom nemusia vyzerať na nežnom ženskom krku zle. Treba ich len vedieť nosiť, odprezentovať a hlavne zladiť s outfitom. Noste ich k jednoduchému oblečeniu, ktoré vďaka nim nebude pôsobiť fádne. Skvelo sa hodia aj k elegantným šatám, ale znova opakujeme, nepreháňajte to. Jednoduchý strih šiat a neutrálne farby spolu výraznou retiazkou s príveskom - to je tá správna kombinácia.